Eğitim HaberKrc. Müd. Tuba Nur Şimşek Demirci

Anaokuluna Başlamadan Önce Her Çocuğun Geliştirmesi Gereken 6 Beceri

Çocuğunuz anaokuluna başlayacağı için endişeleniyor musunuz? Küçük çocuğunuza okula başlamadan önce harfleri, rakamları, şekilleri ve renkleri öğretmeye mi başladınız? Çoğu ebeveyn için böyle davranmak normal, ama çok gerekli olduğu da söylenemez. Anne babalar eğitime erken başlamanın avantaj olduğunu düşünseler de anaokulu için bu pek de geçerli değil.

Çocuğun kişisel becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak, anaokulu başlayınca zaten öğreneceği renk, harf, rakam ve şekilleri de daha kolay ve dikkatli kavramasını sağlayacaktır. Okul eğitiminden önce kendisiyle ilgili keşfedeceği çok şey var. Önce buradan başlamak faydalı olacak. Bu keşiflerde ona yol gösterecek birkaç adımı derledik…

Öğrenmeyi Sevmesi

Eğer sadece anaokulundaki eğitime odaklanırsanız büyük resmi kaçırabilirsiniz. Çünkü çocuğunuzun öğrenmeyi sevmesi ve buna istekli olması tüm eğitim hayatının anahtarı olacak. Merak etmeyi beslemek, soru sormasına teşvik etmek, sorgulayarak düşünmesini sağlamak ve sizin de öğrenmeye açık olduğunuzu anlaması, bu süreçte onu öğrenmenin büyülü dünyasına çekecektir.

Sosyalleşebilmesi

Okulun ve hayatın temel kuralı olan sosyal ilişki kurabilme ve paylaşma, anaokulu çağında kendini gösteriyor. Doğru sosyal ilişkileri kurabilmek adına katılımcı olan, paylaşan ve davranışlarıyla karakterini yansıtabilen çocuklar için problem çözmek de daha kolay hale geliyor.

Otokontrol ve Planlama Yetenekleri

Küçük çocuklarda “kendilik” kavramının gelişmesiyle birlikte öğrenilen özdenetim; becerileri yönetme ve planlama yapabilmeyi de geliştiriyor. Anaokulu çağındaki çocukların bilgiyi yönetmesi, dikkatlerini dağıtacak şeyleri görmezden gelmeye çalışması ve kendisiyle ilgili plan yapabiliyor olması, gelecekteki eğitim hayatı için de oldukça faydalı. Çocuğunuza bu anlamda bazı görevleri hatırlatarak yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; yatmadan önce dişleri fırçalamak, diğer çocukların oyuncaklarını almamak veya işler planlandığı gibi gitmediğinde sakince başka plan yapmak gibi…

Konuşma ve Okuma

Çocuğunuzun okuma ve konuşma konusundaki becerileri, erken yaşta öğrendiği kelimeler ve dil becerileriyle doğru orantılı. Çocuklarınızla konuşurken bazen zor kelimeler kullanabilir, bu kelimelerin ne anlama geldiğini anlatabilir, kitap okuyabilir veya kelime oyunları oynayarak bu yeteneği ona kazandırabilirsiniz. Kelime oyunları oynarken kelimeleri hikayeler kurgulayarak anlatmak, o kelimeyle şarkı söylemesine teşvik etmek gibi yöntemler de ilerde kendini ifade etmesini kolaylaştıracaktır.

Bağımsızlık ve Özgüven

Anaokulu, çocuğunuzun yabancı yetişkinlerle ve okul arkadaşlarıyla tanışacağı, büyük bir değişimi de beraberinde getiren bir dönemi kapsıyor. Çocuğunuzu buna hazırlamak için evde yapabileceğiniz; örneğin, günlük rutinlerini bağımsız olarak gerçekleştirmesi gibi çalışmalar size yardımcı olacaktır.

Kişisel Özelliklerine Göre İlgi Alanları Belirleme

Yukarıda bahsedilen temel beceriler, anaokuluna hazır olma için elzemdir. Ancak çocuğunuz okuma ve matematiğe özel bir ilgi duyuyorsa; ona yardımcı olacak ve erken öğrenme isteğini karşılayacak uygulamalara ve web sitelerine bakabilirsiniz. Anaokulu çağındaki çocuklar için tasarlanmış eğlenceli matematik oyunları bulabilir; dilini ve okumasını geliştirecek aktiviteler yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu